Vaillant zawór trójdrożny

Vaillant zawór trójdrożny to element kotła Vaillant odpowiedzialny za przekierowanie strumienia wody grzewczej do systemu ogrzewania budynku lub wymiennika ciepła gdzie następuje podgrzanie wody. Typowe objawy uszkodzenia tego podzespołu to gorące grzejniki latem. Przyczyną problemów jest zwykle zła jakość wody kotłowej. Vaillant Serwis Warszawa zaleca chemiczne płukanie instalacji centralnego ogrzewania.

Vaillant zawór trójdrożny sterowany jest z płyty głównej pieca Vaillant. Przełączanie pomiędzy odpowiednimi obiegami hydraulicznymi następuje w wyniku pracy silniczka, który napędza mechanizm ślimakowy przesuwający kulkę.

Vaillant zawór trójdrożny

Vaillant zawór trójdrożny rodzaje usterek

Do anomalii dochodzi w momencie gdy kulka znajdzie się w złym położeniu i nie domknie odpowiedniego obiegu grzewczego. Gorące grzejniki w lecie to nic innego jak usterka polegająca na przedostawaniu się wody kotłowej o wysokiej temperaturze z układu podgrzania bojlera do systemu ogrzewania. W zimie nie dostrzegamy tej anomalii ponieważ ciepłe grzejniki o tej porze roku są zjawiskiem jak najbardziej naturalnym. Inaczej jest w lecie podczas upałów, wtedy pracujący system ogrzewania podnosi i tak zbyt wysoką temperaturę w naszych domach co prowadzi do frustracji mieszkańców.

Jak wspominaliśmy powyżej to brud znajdujący się w naszym systemie grzewczym jest przyczyną tych problemów. Kamień kotłowy oraz osady szlamu uniemożliwiają przesuwanie się kulki odpowiedzialnej za zamykanie i otwieranie obiegów hydraulicznych. Gdy dostrzeżemy pierwsze objawy najczęściej wystarczy demontaż i dokładne wyczyszczenie podzespołu Vaillant zawór trójdrożny.

W starych i nieczyszczonych instalacjach grzewczych zazwyczaj dochodzi do trwałych uszkodzeń tego elementu. Silne opory spowodowane brudami i złą jakością wody kotłowej powodują uszkodzenie napędu. Nawet gdy silnik pracuje prawidłowo, zniszczeniu ulega plastikowy mechanizm zębatek. Taka awaria jest niemożliwa do naprawy i zmusza użytkownika do zakupu nowego zaworu. Część zamienna Vaillant zawór trójdrożny to   niemały koszt dla klienta, kształtujący się w zależności od modelu pieca na poziomie od 700 do 900 zł.

Zakleszczenie zaworu trójdrożnego w nieodpowiednim położeniu spowoduje zablokowanie się kotła Vaillant. Brak przepływy czynnika grzewczego powoduje brak odbioru ciepła i przekraczanie temperatur bezpieczeństwa. Może też dojść do spalenia pompy obiegowej czy też do zniszczenia płyty głównej pieca. Samodzielna naprawa zaworu trójdrożnego wykonywana przez osoby bez stosownego doświadczenia zwykle skutkuje jego całkowitym uszkodzeniem.

W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów z kotłem Vaillant zapraszamy do skorzystania z usług Vaillant Serwis Warszawa. Jesteśmy dostępni pod nr telefonu 

513 404 357

vaillant serwis
Wszelkie znaki towarowe i nazwy firm użyte zostały na tej stronie wyłącznie w celach informacyjnych