Odkamienianie wymiennika

Odkamienianie wymiennika płytowego w dwufunkcyjnym  kotle wiszącym powinno się wykonać przynajmniej raz na pięć lat. Sygnałem dla użytkownika świadczącym o obecności kamienia kotłowego w wymienniku ciepła i podjęciu decyzji o jego oczyszczeniu są problemy z ciepłą wodą. Zatkane lamele wymiennika oraz warstwa osadu kamienia kotłowego utrudniają przekazywanie ciepła i zaburzają proces podgrzewania wody. Do charakterystycznych objawów należą między innymi, brak dostatecznego przepływu ciepłej wody, woda o niskiej temperaturze lub woda o nieustabilizowanej temperaturze, na przemian raz gorąca raz zimna. Kluczowym czynnikiem powodującym powstawanie kamienia kotłowego jest jakość wody. Woda twarda o wysokiej zawartości jonów wapnia i magnezu lub woda w wysokiej zawartości jonów żelaza może powodować problemy nawet po roku eksploatacji.

odkamienianie wymiennika

Proces podgrzewania wody użytkowej w płytowym wymienniku ciepła zachodzi przeciwprądowo. Proces wymiany ciepła odbywa się na powierzchni płyt z blachy kwasoodpornej wymiennika.  Zredukowanie  powierzchni wymiany zdecydowanie wpływa na jakość procesu podgrzewu. Wyłączenie części wymiennika z procesu wymiany ciepłą skutkuje obniżeniem jego wydajności. Odkamienianie wymiennika powinno stać się rutynową czynnością serwisową. Koszty takiej usługi są zdecydowanie niższe niż koszt zakupu nowego wymiennika i jego wymiany.  Poprawie ulega ilość ciepłej wody co da się zauważyć podczas brania prysznica, czy też zmywania naczyń. Nie bez znaczenie jest fakt uzyskania sporych oszczędności w płaconych rachunkach za gaz. Czysty i sprawny wymiennik to stabilna praca pieca bez częstych wyłączeń palnika i wysoka wydajność systemu. Odkamienianie wymiennika w kotle dwufunkcyjnym polega na jego demontażu i wytrawieniu go w specjalnym roztworze. Używane przez nas mieszaniny do odkamieniania nie zawierają substancji szkodliwych dla stali kwasoodpornej takich jak chlorki. Usługa wykonywana jest u klienta a co za tym idzie w tym samym dniu klient może korzystać z urządzenia grzewczego.

Warstwowy zasobnik cwu a odkamienianie wymiennika

Niektóre modele współczesnych kotłów takich firm jak Wolf, Vaillant, Buderus czy też Viessmann  wytwarzają ciepłą wodę na płytowym wymienniku ciepła i następnie magazynują ją  w warstwowym zasobniku ciepłej wody. Taki sposób produkcji wody ma swoje zalety jak i wady. Do zalet należy zmniejszenie objętości zbiornika ciepłej wody i co za tym idzie jego wymiarów. Ciepła woda dostępna jest natychmiast, ponieważ układana jest warstwami w zasobniku. Do wad należy komplikacja mechanizmu produkcji ciepłej wody w porównaniu z klasycznym zasobnikiem. Kotły takie są bardzo wrażliwe na zakamienienie wymiennika ciepła co przejawia się wydłużeniem czasu potrzebnym do podgrzania zasobnika. W sezonie zimowym prowadzi to do wychłodzenia budynków, ponieważ piec który grzeje wodę nie pracuje na potrzeby ogrzewania. Systematyczne odkamienianie wymiennika w tych układach należy do dobrze pojętego interesu użytkownika.