Termostat pokojowy

Termostat pokojowy to urządzenie, którego zadaniem jest regulacja temperatury w budynku. Termostaty pokojowe dzielimy na dedykowane mogące jedynie współpracować z wybranymi systemami grzewczymi (dane są kodowane i przekazywane za pomocą sygnałów cyfrowych) oraz uniwersalne zdolne do współpracy z dowolnym systemem grzewczym. Mogą oddziaływać na pracę pieca, modyfikują siły grzania w zależności od potrzeb, włączają lub wyłączają ogrzewanie z funkcji temperatury pomieszczenia lub też sterują pracą pompy wybranego obiegu grzewczego. Termostat pokojowy jest szczególnie przydatny w momencie gdy zależy nam na dokładnej kontroli temperatury w pomieszczeniu. Czołowi producenci kotłów Buderus, Viessmann, De Dietrich, Vaillant, Wolf, ACV zalecają stosowanie do ich urządzeń systemów regulacji temperatury pomieszczeń

regulator temperatury

Termostat pokojowy dedykowany

Termostat pokojowy dedykowany zazwyczaj przeznaczony jest do współpracy z systemami ogrzewania działających w oparciu o regulację pogodową. Krzywa grzewcza jest podstawowym parametrem który należy manualnie ustawić w elektronicznym systemie sterowania piecem. Ogrzewanie wówczas funkcjonuje na podstawie zależności, która opisuje wprowadzona krzywa grzewcza. Temperatura pomieszczenia ma wpływ na temperaturę wody kotłowej w sposób zdefiniowany przez użytkownika. Zazwyczaj przy dużej różnicy pomiędzy nastawioną temperaturą a zmierzoną w pomieszczeniu ogrzewanie działa bardzo silnie, po osiągnięciu zadanej temperatury nie rozłącza się lecz modyfikuje swoje parametry tak aby ją utrzymać, po przekroczeniu zadanej temperatury zmniejsza moc ogrzewania aż do jego rozłączenia.

Taki sposób regulacji nie rozłącza działania systemu grzewczego, pozwala na jego płynna pracę co wpływa na komfort mieszkańców. Nie każdemu jednak to odpowiada, niektórzy wolą by ich ogrzewanie po osiągnięciu określonych parametrów po prostu przestało działać. Osiągnięcie tego efektu możliwe będzie przy zastosowaniu uniwersalnych termostatów pokojowych.

Termostat pokojowy uniwersalny

Uniwersalny termostat pokojowy działa w oparciu o następującą zasadę; zapotrzebowanie na ciepło powoduje zwarcie zwory, natomiast jego brak rozwarcie. Ten sposób regulacji pozwala na całkowite wyłączenie ogrzewania po przekroczeniu ustawionej na regulatorze temperatury. Jego działanie jest oczywiste i natychmiast weryfikowalne. Podczas mroźnej zimy rozłączenie grzejników nawet na chwile powoduje wychłodzenie pomieszczeń, co może przeszkadzać niektórym użytkownikom.  Zaletą tego typu regulacji jest jej prosta zasada działania.

Regulatory pokojowe uniwersalne często występują w wersji bezprzewodowej co ułatwia ich zastosowanie. Mobilność pozwala nam na kontrolę temperatury z wybranych przez nas pomieszczeń.